Predvajal vam je poslednji kinooperater

Avtor: Karmen Hrovat

Z življenjskimi zgodbami kinooperaterjev knjiga predstavi kinooperaterski poklic, kot je obstajal pred digitalizacijo filma. Struktura monografije simbolno predstavlja strukturo predvajanja filmske projekcije, ki se začne z reklamami, napovedniki in nadaljuje s filmom, predvajanim na dveh filmskih kolutih. V prvem delu monografije spoznamo zgodovinski okvir razvoja kinematografije in kinooperaterskega poklica. Sledi oris največjega kinopodjetja v Ljubljani in opis kinolokacij, s katerimi je podjetje upravljalo. Seznanimo se tudi s sistemom dela v podjetju in strukturo tam zaposlenih. V drugem delu se avtorica osredini na večplastno doživljajsko izkustvo kinooperaterskega poklica. Na podlagi analize opravljenih intervjujev s poklicnimi kinooperaterji reflektira njihovo seznanitev s poklicem, načine ustvarjanja znanja in procese izobraževanja, ki so bili potrebni za ta poklic, spremljajoči imaginarij kinooperaterjev, delovni prostor, tehnični del poklica in njegov umetniški potencial. Avtorica predstavi tudi vsakdanje življenje kinooperaterjev, razmerje med spoloma na delu, kot tudi mnogo s poklicem povezanih podrobnosti. Skozi življenjske zgodbe kinooperaterjev odkrivamo posebnosti poklica in spoznamo, da današnjega dela v kinokabinah ne moremo več enačiti s poklicem profesionalnih kinooperaterjev pred digitalno dobo.

Leto izida: 2019

Zbirka: Kulturna dediščina

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

28. 02. 2024
Oddelek za zgodovino, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Oddelek za umetnostno zgodovino, Oddelek za geografijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Alumniteka: Zgodovina v zidovih: kako pa kaj naša skrb za kulturno dediščino?

27. 02. 2024
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

V tovarni, na protestih in v domačih kuhinjah: med industrijskim delavstvom, o spominih in izkušnjah, o telesu ter spremembah

21. 02. 2024