Vojna in mir / Guerra e pace

Vabljeni na javni pogovor: Vojna in mir (Guerra e pace), v soboto, 2. 7. 2022 ob 19h, na Martinčičev trg v Kopru.

Živimo v času, ko se soočamo z novo vojno na evropskih tleh in ko nas pretresajo podobe trpljenja civilistov v Ukrajini ter neznansko vojno razdejanje. Vojne in uničenje so žal sestavni del človeške zgodovine in zdi se, da se človeštvo ne zmore osvoboditi od logike nasilja, vojne, ter uničevanja življenja. V pogovoru se bomo vprašali, kako je mogoče, da se po stoletjih vojn in nasilja, po Auschwitzu, Ruandi in Srebrenici ter vojnah in nasilju na Bližnjem vzhodu ter drugod po svetu, ter kljub nenehnim prizadevanjem za mir, vedno znova pojavljajo manifestacije nasilja in zla v eni izmed svojih oblik. Spregovorili bomo o principu in logiki vojne in o možnosti zamišljanja prihodnjega miru. Vprašali se bomo tudi o tragedijah spolnega nasilja v okviru vojn ter nasilja, usmerjenega proti otrokom. Pogovor bodo usmerjali filozofski, etični, teološki, literarni, psihološki in psihoanalitični vidiki vseh omenjenih tem. Dogodek poteka v okviru 29. Poletnega primorskega festivala in ga soorganizirata ZRS Koper in Gledališče Koper.

Gostje: mag. Jan Dominik Bogataj, prim. Matjaž Lunaček, Tanja Tuma, dr. Marta Verginella. Povezovalec: dr. Lenart Škof

19. 10. 2020

03. 09. 2020