Izr. prof. dr. Matej Šekli prejel zlati znak ZRC SAZU

Izr. prof. dr. Matej Šekli

Izr. prof. dr. Matej Šekli z Oddelka za slavistiko Filozofske fakultete je prejel nagrado zlati znak ZRC SAZU. Njegovo raziskovalno delo je usmerjeno v primerjalno slovansko jezikoslovje, zgodovinsko slovnico in narečjeslovje (dialektologijo) slovenskega jezika. V njegovem opusu posebno mesto zavzemajo njegove tri monografije: Zemljepisna in osebna lastna imena v kraju Livek in njegovi okolici (2008), Primerjalno glasoslovje slovanskih jezikov: od praindoevropščine do praslovanščine (2014) in Tipologija lingvogenez slovanskih jezikov (2018). Omeniti velja še visokošolski učbenik Primerjalno glasoslovje slovanskih jezikov: od praslovanščine do posameznih slovanskih jezikov. V zadnjih letih je nase še posebej opozoril z interpretacijo števnikov, ki so bili nedavno odkriti v t. i. Heiligenkreuškem rokopisu iz druge polovice 12. stoletja, s čimer je potrdil, da gre za zgodnjo slovenščino.

Iskrene čestitke!

Monografija: V iskanju Buddhe

Naslovna fotografija kipca Buddhe: Napad Mare in Buddhov poslednji preizkus v premoščanju skušnjav; Kašmir, Indija, 8. stoletje (vir: The Cleveland Museum of Art; javna last), oblikovanje: Irena Hvala.

Oddelek za prevajalstvo Filozofske fakultete znova pridobil članstvo v mreži EMT

Mreža EMT (European Master's in Translation) v evropskem prostoru združuje magistrske programe iz prevajanja, ki dosegajo najvišje mednarodne kriterije kakovosti izobraževanja prevajalcev in prevajalk.

Sprejem za športnice in športnike

Skupna fotografija vseh udeležencev srečanja