Janez Orešnik (1935–2024)

Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje sporoča žalostno vest, da nas je na velikonočni ponedeljek v 88. letu zapustil akad. prof. dr. Janez Orešnik, redni profesor splošnega jezikoslovja in primerjalne slovnice germanskih jezikov ter zaslužni profesor Univerze v Ljubljani. Na Filozofski fakulteti je raziskoval in z veliko srčnostjo poučeval več kot šestdeset let, vse od 1961 do leta 2022, ko je moral zaradi bolezni pedagoške obveznosti s težkim srcem opustiti, a kljub temu še vedno redno in vestno obiskoval Lingvistični krožek Filozofske fakultete ter z nezmanjšanim entuziazmom sprejemal kolege in nekdanje študente na svojih slovitih tedenskih govorilnih urah. Leta 1988 je zasnoval in ustanovil študijsko smer Splošno jezikoslovje, tedaj utemeljeni novi katedri za splošno in uporabno jezikoslovje pa sta se usidrali na takratni Oddelek za primerjalno jezikoslovje in staro orientalistiko. Za svoje izjemno plodovito in prodorno znanstvenoraziskovalno delo je prejel številna državna odlikovanja, in sicer nagrado Sklada Borisa Kidriča, zlati znak za zasluge Republike Slovenije ter Zoisovo nagrado za življenjsko delo na področju jezikoslovja. Bil je in ostaja eden najbolj cenjenih slovenskih jezikoslovcev doma in v tujini, člani oddelka in njegovi kolegi pa se ga bomo ob tem spominjali zlasti po njegovi silni dobrodušnosti, uglajenosti in spoštljivosti ter izjemni erudiciji, iz katere so se napajale številne generacije jezikoslovcev.

V imenu sodelavcev Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje Filozofske fakultete UL,

doc. dr. Luka Repanšek

Intervju s prof. dr. Mladenom Dolarjem

Prof. dr. Mladen Dolar (foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer)

Predavanje: Trideset let samostojnosti Slovenije

Predavanje: Trideset let samostojnosti Slovenije (avtor slike: Matjaž Brglez)

Predstavitev knjige (Internatite. Neslišani glas iz fašističnih taborišč (1940–43) v Trstu in Ljubljani

Predstavitev v Ljubljani (foto: U. S.)