Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Vabilo k prijavam na mednarodno znanstveno konferenco Kultura in tehnika

Mednarodna znanstvena konferenca

Kultura in tehnika
4. in 5. december 2025, UL FDV in UL FF, Ljubljana

V za teorijo tehnologije prelomni knjigi O načinu obstoja tehničnih objektov je Simondon razmerje med kulturo in tehniko že leta 1958 diagnosticiral kot: »Kultura se je vzpostavila kot obrambni sistem proti tehniki.« Medtem ko se od srede 20. stoletja ni veliko spremenila obrambna drža etablirane kulture, pa se je vmes radikalno spremenila kultura sama.

Če je v času Simondona kultura še delovala kot (tehnizirana) kulturna industrija, ki je zaradi neinteligentnosti vpletene tehnologije – kot so poudarjali kritiki od Adorna do Stieglerja – siromašila človeško izkušnjo, se je v 21. stoletju, z razvojem avtonomne strojne inteligence v obliki generativne umetne inteligence, ki temelji na globokem učenju, tehnika sama kultivirala oziroma postala kultura, vzporedna človeško generirani kulturi.

Na neetablirani, tako avantgardni kot množično-komercialni, strani kulture je bil odnos do tehnike vmes drugačen – bolj igriv, sprejemajoč in eksperimentalen – ter ostaja takšen tudi danes. A hkrati se vseeno bistveno spreminja s tem, da tehnika sama postaja kultura, kar predstavlja nov izziv tudi za neetablirano kulturo (medtem ko se etablirana ne pusti zares motiti v svojem arhaičnem humanizmu).

Tehnologija danes ni več – če je kadarkoli zares bila – v instrumentalnem odnosu do kulture, kot nekaj, kar kultura (kot domnevno ekskluzivno človeška dejavnost) s takšnimi ali drugačnimi učinki uporablja, medtem ko je dejanska kreativnost na človeški strani. Stroji danes uporabljajo naravni jezik ter avtonomno generirajo kulturne vsebine, zaradi česar oblike kulturne kritike iz 20. stoletja za razumevanje in kritiko današnje kulture niso več relevantne. Problem (intelektualni in praktični) ni več v tem, da bi bila kultura tehnična, temveč v tem, da je tehnologija postala kulturna, kar povsem spremeni teren kulturne kritike in teorije tehnologije.

Konferenca bo raziskovala ravno ta obrat in njegove teoretske, kulturne, ekonomske in druge učinke, pri čemer so dobrodošli prispevki s področij sociologije kulture, kulturologije, medijskih študij, filozofije, jezikoslovja, prevodoslovja, računalniških in informacijskih ved, teorije (in prakse) sodobne umetnosti in oblikovanja ter drugih. Zanimajo nas tako teoretski kot empirični oziroma metodološki prispevki ter (predvsem) njihovo presečišče, tj. kako misliti in raziskovati nove oblike tehnološko generirane kulture in pri tem presegati predsodke ter zastarele koncepte, vezane na pretekle oblike kulture in tehnologije.

Nekaj podtem konference (seznam ni dokončen ali ekskluziven): jezik in umetna inteligenca; generativna umetna inteligenca in kulturna produkcija; tehnika in kreativnost; vztrajnost in smiselnost kulture kot obrambnega sistema proti tehniki; ekonomski učinki novih kulturnih tehnologij; nevarnosti in tveganja (kulturne) umetne inteligence; nove oblike kulturne kritike in teorije; reevalvacija klasičnih oblik kulturne kritike in teorije; učinki velikih jezikovnih modelov na jezikoslovje; nove oblike in nove teorije inteligence; regulacija generativne UI in kulturne politike; velikopodatkovne raziskave kulture …

Konferenca bo sestavljena iz predavanj, okrogle mize in tematskih panelov s 15–20 minutnimi prispevki (prvi osnutek programa bo sestavljen junija 2025).
Prispevke za panele lahko prijavite tako, da pošljete od 100 do 200 besed dolge povzetke in 50–100 besed dolge biografije Jerneju Kaluži na jernej.kaluza@fdv.uni-lj.si.
Vprašanja, povezana s konferenco, lahko pošljete Primožu Krašovcu na primoz.krasovec@ff.uni-lj.si.
Rok za oddajo povzetkov je 1. junij 2025. Prijavljeni bodo povratno informacijo o sprejetju na konferenco prejeli do 1. julija 2025.
Uradna jezika konference bo slovenščina in angleščina.
Konferenca bo brezplačna, odprta za javnost in brez predhodne registracije.
Spletna stran konference je v izdelavi in bo objavljena septembra 2025.

Obvestila

Oddelek za geografijo

Zagovori magistrskih del (april 2025)

Oddelek za filozofijo

Sprememba rokov kolokvijev pri Logiki in argumentaciji - doc. dr. Maja Malec

Oddelek za prevajalstvo

Priložnost za študente francoščine! Poletna šola v Romuniji

Oddelek za prevajalstvo

Sprememba GU Vojko Gorjanc

Oddelek za muzikologijo

Strokovna služba oddelka - uradne ure (3. 4. - 4. 4.)