Prvo stoletje Oddelka za umetnostno zgodovino

Avtor: Nataša Golob
V naslovu zapisana besedna zveza »prvo stoletje« se dobro ujema z rojstnimi podatki oddelka za umetnostno zgodovino. Ustanovit­veni datum Univerze Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev v Ljubljani je 23. julij 1919, stolica za umetnostno zgodovino je bila ustanovljena 27. januarja 1920 in dobre tri mesece pozneje, sredi maja 1920, je Izidor Cankar prvič stopil za predavateljski pult. S tem trenutkom je umetnost­na zgodovina zaživela kot akademska disciplina, ki je črpala iz umetnostne in kulturne zgodovine svojih domačih krajev in je prenesla skozi delovanje svojih osrednjih osebnosti na Filozofsko fakulteto v Ljubljani postulate dunajske in s tem mednarodno izbrušene umetnostne zgodovine.Pričujoči pregled razvoja umetnostne zgodovine kot akademske discipline ne zajema celovitega dogajanja – navsezadnje marsikaterega dogodka ne moremo dokumentirati – in se je omejil na predstavitev dveh ključnih procesov; to so predavanja in objave, ki temeljijo na raziskovalnem delu učiteljev in sodelavcev. Povezava obeh pogledov kaže temeljne razvojne faze umetnostnozgodovinskih metod, omenja nekatere prispevke članov oddelka, ki so na eni strani nastala v dobro domačega okolja, so torej ključna dela in zastopajo dinamični razvoj te humanistične discipline, hkrati so na drugi strani mnoga znanstvena dognanja temelj za dialog v mednarodnem znanstvenem okolju, ki je vse bolj samoumeven prostor znanstvenega sodelovanja.

Leto izida: 2020

Tip vezave: Trda vezava

Zbirka: Historia facultatis

01. 07. - 10. 07. 2024